Údržba dřevěné podlahy

Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny vlhkosti a teploty. Podlahu je možné bez obav vytřít mokrým, avšak dobře vyždímaným hadrem. Pokud ale zůstane podlaha mokrá, díky možné dilataci popraská povrchová vrstva laku a jednotlivé lamely se mohou roztrhat. Stejně tak se podlaha může chovat při vyšší okolní vlhkosti. Ideální vlhkost se pohybuje v rozmezí 40-60%. V případě příliš nízké vlhkosti, kdy se v zimních měsících topí a vlhkost vzduchu klesá i pod 30%, může dojít k sesychání lamel a tvorbě drobných trhlinek. 40-60% vlhkosti vzduchu je optimální nejen pro podlahu, ale i pro lidské zdraví.

Ačkoli se může zdát, že je údržba dřevěné podlahy něco náročného, opak je pravdou. Péče o dřevěnou podlahu je poměrně snadná – je však třeba provádět ji pravidelně po celý rok. Jedině tak se zachová její unikátní vzhled a prodlouží se její životnost. Speciální přípravky se dělí zvlášť na ty, které jsou určené pro lakované a voskované podlahy.

Lakované dřevěné podlahy

Lakované podlahy jsou již z výroby opatřeny několika vrstvami UV tvrzeného laku. U zákazníků jsou oblíbené, neboť jsou oproti olejovaným podlahám méně náročné na údržbu – snadněji se čistí a lépe odolávají vlhkosti. Nevýhodou lakované podlahy je její náchylnost k poškrábání. Pak je nutné podlahu přebrousit a znovu nalakovat.

Olejované dřevěné podlahy

Tyto podlahy díky nanesené voskové vrstvě vynikají svým sametovým vzhledem, přirozenou strukturou a nezaměnitelnou barevností dřeva. Oproti lakované dřevěné podlaze méně kloužou a snáze odolají oděrkám. Tento typ materiálu je však potřeba častěji ošetřovat – v průběhu prvního roku ideálně dvakrát až čtyřikrát doporučeným olejem. Běžnou údržbu je vhodné provádět vysáváním nebo mopem. Mokrý hadr používáme jen zřídka, neboť se jím stírá nanesená vosková vrstva. Nedoporučujeme používat rozpouštědla a jakákoli ředidla. Mýdla jen ve velmi nízkých koncentracích – v případě vyšší koncentrace dochází k vymývání a stárnutí povrchu.

Nábytek v místnosti

Nohy stolů, židlí či skříní je vhodné podlepit měkkou podložkou (filc, guma), které zamezí poškrábání laku. Drobné kamínky a písek mohou též způsobit nežádoucí poškození.

Renovace dřevěné podlahy

Z dlouhodobého hlediska je renovace podlahy nevyhnutelnou záležitostí – žádný povrch nevydrží věčně a ani dřevěná podlaha není výjimkou. Vlastní přebroušení vrací podlaze novost, lesk a podlaha se tak opětovně stává odolnější vůči vnějším vlivům.