Nejlevnější dřevěné podlahy
Konzultace po telefonu +420 773 962 615

Údržba dřevěné podlahy

udrzba-drevene-podlahy-300×240

Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny vlhkosti a teploty. Ideální vlhkost se pohybuje v rozmezí 40-60%. Tato vlhkost je ideální nejen pro dřevěnou podlahu, ale i pro lidské zdraví. Pokud bude vlhkost nižší (mnohdy v zimě klesá pod 30%) může dojít k sesychání podlahy a následné tvorbě spár převážně na krátkých spojích. Při vyšší vlhkosti dochází k bobtnání podlahy. Nehledě na to, že v našich klimatických podmínkách pokud je vlhkost dlouhodobě nad 70%, tak dochází k tvorbě plísní.

Podlahu je možné bez obav vytřít mokrým, avšak dobře vyždímaným hadrem. Po vytření by měla podlaha být během několika minut suchá.

Ačkoli se může zdát, že je údržba dřevěné podlahy něco náročného, opak je pravdou. Péče o dřevěnou podlahu je poměrně snadná – je však třeba provádět ji pravidelně po celý rok. Jedině tak se zachová její unikátní vzhled a prodlouží se její životnost. Speciální přípravky se dělí zvlášť na ty, které jsou určené pro lakované a voskované podlahy.

Lakované dřevěné podlahy

Lakované podlahy jsou již z výroby opatřeny několika vrstvami laku tvrzeného UV zářením. Údržba lakovaných podlah je poměrně snadná a nenáročná. Nevýhodou lakované podlahy je její náchylnost k poškrábání. Pak je nutné podlahu přebrousit a znovu nalakovat, protože lakované podlahy nelze na rozdíl od olejovaných opravit lokálně.

Olejované dřevěné podlahy

Tyto podlahy díky nanesené voskové vrstvě vynikají svým sametovým vzhledem, přirozenou strukturou a nezaměnitelnou barevností dřeva. Oproti lakované dřevěné podlaze méně kloužou a snáze odolávají oděrkám. Běžnou údržbu je vhodné provádět vysáváním a pak mopem. Podlahu vytíráme buď čistou vodou, nebo olejovým mýdlem. Olejové mýdlo obsahuje 50% mýdla a 50% oleje. Při každém vytírání tak obnovujete povrchovou úpravu podlahy. Nikdy nepoužívejte běžné domácí saponáty typu Jar atd. Těmito saponáty podlahu odmastíte, tudíž z ní vymyjete voskový olej a přijdete tak o povrchovou úpravu. Nedoporučujeme používat rozpouštědla a jakákoli ředidla.

Nábytek v místnosti

Nohy stolů, židlí či skříní je vhodné podlepit měkkou podložkou (filc, guma), které zamezí poškrábání laku. Drobné kamínky a písek mohou též způsobit nežádoucí poškození.

Objevujte další podlahy v kategoriích

Další články, které se Vám budou líbit