Nejlevnější dřevěné podlahy
Konzultace po telefonu +420 773 962 615

Jak vybrat dřevěnou podlahu

jak-vybrat-podlahu-300×240

Dřevo je materiál, ke kterému lidé tíhnou již staletí. Je velmi příjemné na dotek a přináší do Vašeho domova kus skutečné přírody. Pokud si zařizujete interiér, obvykle začínáte, jak se lidově říká od podlahy. Výběr dekoru by měl být velmi pečlivý, neboť je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Věříme, že Vám následující informace pomohou se zodpovězením otázky – jak dřevěnou podlahu vybrat.

Podlahové vytápění?

Pokud v rámci svého bydlení uvažujete o instalaci podlahového vytápění, je třeba uvažovat pouze o dvouvrstvých a třívrstvých dřevěných podlahách, které jsou pro použití s podlahovým topením konstruovány. Masivní dřevěné podlahy jsou pro podlahové vytápění vzhledem ke svým vlastnostem nevyhovující.

Tvrdost podlahy?

Tvrdost dřevěné podlahy je měřena metodou Brinella, což znamená, že se na určitou dobu předem určenou silou na povrch dřevěné podlahy přitiskne ocelová kulička s průměrem 10 mm. Vzniklý otisk se změří a vypočítá se Brinellova hodnota. Vyšší Brinellova hodnota znamená vyšší tvrdost dřeva. Dřeviny s hodnotou 1,6 je ideální použít do málo vytížených prostorů – ložnic, pracoven apod. Dřevěné podlahy s tvrdostí 3,0 lze použít do silně zatěžovaných prostor bytu a také do komerčních prostor.

  • Borovice – 1,6
  • Bříza – 2,6
  • Ořech – 3,4
  • Třešeň – 3,6
  • Dub – 3,7
  • Buk – 3,8
  • Jasan – 4,0
  • Merbau – 4,9
  • Jatoba – 7

Olej nebo lak?

Aktuální trendy hovoří pro voskový olej, který dává dřevěné podlaze osobitý vzhled a vykresluje jeho podobu. Dřevěná podlaha má pak matný vzhled, jenž je u masivních podlah žádoucí. U olejovaných dřevěných podlah je taktéž možnost lokálních oprav, což u lakovaných není prakticky možné. Proto doporučujeme spíše olejované podlahy.

Plovoucí pokládka nebo celoplošné lepení?

Dřevěné podlahy jednoznačně doporučujeme celoplošně lepit k podkladu. Oproti pokládce plovoucím způsobem (bez lepení; podlaha leží bez fixace na podkladu) je nespornou výhodou lepení podstatně vyšší stabilita při možných změnách teploty a vlhkosti. Celoplošně lepená dřevěná podlaha má navíc nižší kročejovou hlučnost.

Dvouvrstvé, třívrstvé nebo masivní?

Pro jednoduché pochopení rozdílů mezi jednotlivými kategoriemi dřevěných podlah uvádíme přehledné shrnutí:

  • Dvouvrstvé dřevěné podlahy jsou tvořeny vrchní nášlapnou vrstvou (dekor) a spodní stabilizační vrstvou. Její výhodou je nízká výška, díky které je možné podlahy použít na podlahové vytápění.
  • Třívrstvé dřevěné podlahy jsou stejně jako dvouvrstvé podlahy tvořeny vrchní nášlapnou vrstvou, středovou stabilizační laťovkou a spodní protitažnou dýhou. Taktéž je lze použít na podlahové vytápění.
  • Masivní dřevěné podlahy jsou jak už název napovídá z jednoho kusu dřeva, tedy masivu. Tyto podlahy se většinou vyrábějí v tloušťkách okolo 2 cm. Díky této tloušťce se tyto podlahy dají několikrát renovovat. Tyto podlahy nejsou vhodné na podlahové vytápění.

Objevujte další podlahy v kategoriích

Další články, které se Vám budou líbit