Jak vybrat dřevěnou podlahu

Dřevo je materiál, ke kterému lidé tíhnou již staletí. Je velmi příjemné na dotek, vytváří teplo a skrývá v sobě energii. Pokud si zařizujete interiér, obvykle začínáte, jak se lidově říká od podlahy. Výběr dekoru by měl být velmi pečlivý, neboť je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Věříme, že Vám následující informace pomohou se zodpovězením otázky – jak dřevěnou podlahu vybrat.

Podlahové vytápění?

Pokud v rámci svého bydlení uvažujete o instalaci podlahového vytápění, je třeba uvažovat pouze o dvouvrstvých a třívrstvých dřevěných podlahách, které jsou pro použití s podlahovým topením konstruovány. Masivní dřevěné podlahy jsou pro podlahové vytápění vzhledem ke svým vlastnostem nevyhovující.

Tvrdost podlahy?

Tvrdost dřevěné podlahy je měřena metodou Brinella, což znamená, že se na určitou dobu předem určenou silou na povrch dřevěné podlahy přitiskne ocelová kulička s průměrem 10 mm. Vzniklý otisk se změří a vypočítá se Brinellova hodnota. Vyšší Brinellova hodnota znamená vyšší tvrdost dřeva. Dřeviny s hodnotou 1,6 je ideální použít do málo vytížených prostorů – ložnic, pracoven apod. Dřevěné podlahy s tvrdostí 3,0 lze použít do silně zatěžovaných prostor bytu a také do komerčních prostor.

 • Borovice – 1,6
 • Bříza – 2,6
 • Ořech – 3,4
 • Třešeň – 3,6
 • Dub – 3,7
 • Buk – 3,8
 • Jasan – 4,0
 • Merbau – 4,9
 • Jatoba – 7

Olej nebo lak?

Aktuální trendy hovoří pro olej, který dává dřevěné podlaze osobitý vzhled a vykresluje jeho podobu. Dřevěná podlaha má pak matný vzhled, jenž je u masivních podlah žádoucí. U olejovaných dřevěných podlah je taktéž možnost dílčích oprav, což u lakovaných není prakticky možné. Z našeho úhlu pohledu je dobré volit spíše olej.

S podlahovým lepením nebo bez?

Dřevěné podlahy jednoznačně doporučujeme pokládat s celoplošným lepením k podkladu. Oproti pokládce plovoucím způsobem (bez lepení; podlaha leží bez fixace na podkladu) je nespornou výhodou lepení podstatně vyšší stabilita při možných změnách teploty a vlhkosti. Celoplošně lepená dřevěná podlaha má navíc nižší kročejovou hlučnost.

Dvouvrstvé, třívrstvé nebo masivní?

Pro jednoduché pochopení rozdílů mezi jednotlivými kategoriemi dřevěných podlah uvádíme přehledné shrnutí:

 • Dvouvrstvé dřevěné podlahy jsou tvořeny vrchní nášlapnou částí (dekor) a spodní stabilizační částí. Její výhodou je nízká výška, díky které je možné podlahy použít s podlahovým topením.
 • Třívrstvé dřevěné podlahy jsou stejně jako dvouvrstvé tvořeny vrchní nášlapnou částí a dvěma spodními lamelami, které slouží zvýšené stabilitě. Taktéž je lze použít pro podlahové vytápění.
 • Masivní dřevěné podlahy jsou tvořeny jednotlivými prkny, na nichž zejména vyniká kresba a struktura dřeva. Použití masivních podlah pro podlahové vytápění vzhledem ke své konstrukční výšce a chování dřeva při změnách teploty a vlhkosti nedoporučujeme.

Pokládka?

Pokládka je jedním z důležitých bodů celého procesu. Musí být provedena precizně a zcela bezchybně. Je dobré vybrat kvalitní podlahářství či podlaháře. Nejnižší cena v tomto ohledu není správnou volbou – budete-li chtít, zajistíme Vám podlaháře vlastního, nebo Vám seriozního doporučíme. O pokládce píšeme více v příslušné sekci.